Dolina Kościeliska

Przez wielu uznawana za najpiękniejszą dolinę w Tatrach. Czy słusznie? Najlepiej wybrać się na spacer i ocenić samemu. Niezależnie od tego, czy uznamy ją za najpiękniejszą, z pewnością spędzimy miło czas i docenimy jej urok.

By zacząć swoją wędrówkę musimy dostać się do Kir – wlot do Doliny Kościeliskiej. Możemy tam dotrzeć busem lub własnym samochodem. W Kirach znajduje się kilka dużych parkingów, gdzie bezpiecznie pozostawimy auto.

Skalne formacje

Atrakcją samą w sobie są występujące w Dolinie Kościeliskiej jaskinie:

Turystom rozpoczynającym swoją przygodę z jaskiniami, polecamy szczególnie tę najbardziej dostępną turystycznie, czyli Jaskinię Mroźną. Technicznie wystarczy odpowiednie obuwie, by uchronić się przed poślizgnięciem na skałach lub ewentualnym zamoczeniem (szczególnie w sezonie wiosennym i po obfitych deszczach). Do Jaskini Mroźniej doprowadzone jest światło. Zwiedzanie Jaskini Mroźnej jest tym przyjemniejsze, że nie tracimy kolejnych kilometrów na tę samą trasę. Zbaczamy w stronę jaskini, zwiedzamy ją, wychodzimy i nie wracamy z powrotem na szlak, tylko wychodzimy już na szlaku trochę wyżej.

Gdzie dojdziemy?

Jeśli ma to być rekreacyjny spacer możemy dotrzeć do Schroniska PTTK na Hali Ornak i wrócić z powrotem. W schronisku można również coś wypić i zjeść przed ewentualnymi, dalszymi wędrówkami. Jeśli nawet planujemy już wracać, polecamy poświęcić jeszcze godzinkę by odwiedzić Smreczyński Staw.

Smreczyński Staw

Nazywany mini Morskim Okiem. Tylko 20 min spacerkiem od schroniska na Hali Ornak. Rankiem, poza sezonem, kiedy nie ma turystycznego oblężenia, może zdarzyć się, że będziecie tam sami. Coś pięknego. Mały staw ukryty w lesie – czas, jak gdyby tutaj się zatrzymał. Bliskość tatrzańskiej natury, cisza i spokój – takie warunki zdecydowanie sprzyjają relaksacji, wyciszeniu, kontemplacji.

Chcę iść dalej

Jeśli nie chcemy wracać z powrotem tym samym szlakiem, możemy udać się do Doliny Chochołowskiej, wówczas ze schroniska udajemy się na Przełęcz Iwaniacką.

W Dolinie Kościeliskiej możemy również wybrać się na przejażdżkę dorożką – fiakrzy mają swój postój u samego wlotu.

TRASA:  https://bit.ly/2H4cYKx